niedziela, 27 października 2013

System

Oto w skrócie opis systemu, który stworzyliśmy:




1. Podstawą systemu jest przymus ekonomiczny. 

2. Przymus ekonomiczny jest generowany przez pusty pieniądz dłużny, który jest w istocie sposobem opodatkowania pracy. 

3. Podstawą organizacji pracy jest korporacja. 

4. Korporacje są bytami niezależnymi od woli ludzi i funkcjonują w oparciu o jedną zasadę: generowanie bezpiecznego zysku. Żaden człowiek nie ma wpływu na korporację.

5. Wielkość zysku pozostaje drugorzędna. 

6. Korporacje nie należą do ludzi. Własność korporacji została upłynniona na giełdach papierów wartościowych i w rezultacie korporacje należą do innych korporacji. W tym sensie nie ma w nich żadnego etycznego odruchu, który może wynikać tylko z głębokiego ludzkiego odruchu  odpowiedzialności. 

7. Ludzie w korporacji pozostają ubezwłasnowolnieni. Mogą zaledwie "wpisać się w strukturę". Cały swój talent, kreatywność i pracowitość pracownicy korporacji wykorzystują na uzasadnienie swojego istnienia w korporacji, gdyż ze względu na rozmiar korporacji pozostają oderwani od osiągalnego przez korporację wpływu na rzeczywistość i konsekwencje ich decyzji są dla nich niedostępne. 

8. Korporacja to "grupa ludzi, która została uprawniona do działania jako jeden zespół", w związku z tym korporacje domagają się od swoich pracowników jedności na wszystkich polach, także w zakresie życia prywatnego, postaw społecznych, zachowań ekonomicznych oraz kontrolują zakres wypowiedzi znacząco ograniczając ekspresję. W tym sensie znaczna część pracowników korporacji "znika" z intelektualnego życia społecznego i nie wzbogaca publicznej debaty ani działaniami, ani postawami, ani wypowiedziami.  

9. W tym samym czasie korporacje dążą do zawłaszczenia "kultury" ludzkiej i przerobienia jej albo na wartość rynkową albo na elementy własnego marketingu. Paradoksalnie ze względu na swoje "ubezwłasnowolnienie" pracownicy korporacji odczuwają satysfakcję, gdy widzą, że to się udaje. 

10. Wszyscy pracownicy korporacji są zadłużeni. 

11. Dług jest sposobem na dodatkowe opodatkowanie pracy i wzmożenie przymusu pracy.

12. Pieniądz dłużny, czyli kredyt, jest generowany przez korporację bankową z "niczego" to znaczy powstaje w chwili zawarcia umowy kredytowej. Z niczego! Nigdy wcześniej nie istniał i oderwany został od jakiegokolwiek waloru. Składając podpis na umowie kredytowej kredytobiorca de facto tworzy pieniądz, który pożycza, to znaczy nadaje mu wartość, przez swoją przyszłą pracę - zobowiązuje się do pracy. Teraz będzie musiał pracować, żeby spłacać odsetki od tego długu, czyli w istocie pozwala na długotrwałe opodatkowanie swojej pracy przez korporację bankową. Co ciekawe, po zwróceniu pieniędzy do banku, bank nie ma tych pieniędzy - one znikają, gdyż bank nigdy ich nie miał. 

13. Gdyby ludzie się nie zadłużali, nie byłoby ich stać na zakupienie tego, co produkują korporacje. 

14. Pieniądz dłużny tworzy inflację, która jest sposobem opodatkowania nas wszystkich. 

15. Całość złota i metali szlachetnych, która mogłaby nadawać wartość pieniądzu została zakopana w piwnicy i usunięta ze światowej gospodarki. Leży bezużytecznie. Nikt nie ma dostępu. 

16. W naszym imieniu korporacje okradają cały świat, a szczególnie te rejony świata, które nie mają korporacji. 

17. W rezultacie wszyscy mamy wrażenie, że nikt nie ma na nic wpływu. 

18. Wydaje nam się, że świat, w którym żyjemy jest jedynym możliwym światem i nie ma dla niego alternatywy. Każdy odrębny pomysł to niebezpieczna utopia. 

19. Demokracja służy utrzymaniu systemu i wywołania złudnego poczucia wpływu, choć i w ten wpływ wierzy coraz mniej ludzi.

Jason Polak

----------------------
Czytaj także:
Panalosa o tym, jak moglibyśmy budować miasta
Wiersz: Kto jest wolny jak ja?
Mairead Magure: Prawdziwa sytuacja w Syrii


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz